Co warto wiedzieć o herbacie

Herbata ze sklepu ze zdrową żywnością to jeden z najpopularniejszych napojów, po który sięgamy niemal każdego dnia. Nie zawsze zastanawiamy się jednak nad pochodzeniem i rodzajami herbaty. Tymczasem okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Jeśli więc napar na bazie suszonych liści herbaty jest nam bliski, dobrze byłoby się czegoś o nim dowiedzieć. Wówczas będziemy mogli ocenić, po który rodzaj herbaty chcemy sięgnąć.

Jakie rodzaje herbaty wyróżniamy?

Najpopularniejszym rodzajem herbaty jest bez wątpienia ta czarna. Gości ona w niemal każdym domu, a wiele osób nie wyobraża sobie bez niej śniadania czy kolacji. Do jej produkcji wykorzystywane są zazwyczaj takie gatunki jak ceylon czy assam. Kolejnym rodzajem herbaty, który cieszy się dość sporym zainteresowaniem jest ta zielona. Jej smak jest zdecydowanie subtelniejszy, choć aromat niektórzy mogą uznać za wyrazistszy. Oprócz herbat czarnej i zielonej, wyróżnia się jeszcze czerwoną oraz białą. One również posiadają sporo zwolenników. Zdecydowanie mniej rozpowszechniona jest herbata żółta, która jest też jedną z najrzadziej produkowanych herbat. W sklepach można spotkać się również z mieszankami różnych gatunków herbat. Są one polecane przede wszystkim osobom, które lubią eksperymentować.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje herbaty?

Jeżeli chodzi o właściwości zdrowotne poszczególnych rodzajów herbat, najwięcej posiada ich herbata zielona. Słynie ona przede wszystkim z niezwykle wysokiej zawartości antyoksydantów. Okazuje się więc pomocna w walce z wieloma chorobami, jak również ze starzeniem się skóry. Herbata czerwona korzystnie wpływa zaś na układ trawienny. Czarna, zwłaszcza mocna, działa zaś najbardziej pobudzająco. Jeżeli chodzi o napar z białej herbaty, wyróżnia go przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jest to herbata wyjątkowo łagodna i delikatna w smaku, przez co może przypaść do gustu także osobom starszym czy dzieciom. Korzystny wpływ na zdrowie można uzyskać jedynie pod warunkiem systematycznego sięgania po wspomniane napary.

About the Author

Related Posts